Wizyta studyjna Paczków – Biała

W dniach 29-20 listopada br. wraz z uczestnikami naszego Zadania odwiedziliśmy kolejne, wiodące w zakresie rewitalizacji gminy naszego regionu – Paczków i Białą (program w załączeniu).

W związku z m.in. ogromnym potencjałem obu gmin oraz ich zaangażowaniem w jakość przestrzeni publicznych, wizyta odbyła się pod hasłem KSZTAŁTOWANIE I ROLA PRZESTRZENI PUBLICZNYCH W REWITALIZACJI.  Pierwszego dnia Burmistrz Paczkowa Artur Rolka zaprosił nas do zrewitalizowanego obiektu przy ul. Kościelnej 24 w Paczkowie, gdzie gospodarze zaprezentowali nam swoje działania w zakresie rewitalizacji, w tym w ramach Środowiskowego Domu Samopomocy czy Dziennego Domu Pobytu Senior+ w Paczkowie. Następnie pod profesjonalną opieką architektki, urbanistki i urbanolożki – Pani Dagmary Mliczyńskiej-Hajdy z Biura Projektów i Badań Rewitalizacyjnych REVIPLAN pogłębialiśmy wiedzę na temat problematyki przestrzeni publicznych w procesach rewitalizacyjnych.

Kontynuacją warsztatów były spacery studyjne – odwiedziliśmy najciekawsze przykłady przestrzeni publicznych w Paczkowie, m.in.: Rynek, planty, mury obronne, MetaMuzeum Motoryzacji, Muzeum Gazownictwa.

Kolejny dzień spędziliśmy w nieodległej Białej, gdzie przywitał nas Burmistrz Białej Edward Plicko, wraz z Zastępcą Sebastian Kornasiem oraz Kierownik Anną Rogosz. Z olbrzymim zaangażowaniem przedstawili nam dokonania gminy w zakresie przestrzeni publicznych w Białej, w trakcie spaceru, mimo trudnych warunków pogodowych, w gorącej atmosferze obejrzeliśmy m.in. kompleksy sportowo-edukacyjne i sportowo-rekreacyjne, grodzisko średniowieczne wraz z cmentarzem żydowskim, Gminne Centrum Kultury, trzy wieże (Wodna, Prudnicka i Wieża Ciśnień) oraz Centrum Społeczno-Kulturalne.

Założenia w otwartej przestrzeni miejskiej, jak i obiekty kubaturowe, oraz poziom zaangażowania w ich utrzymanie, opiekę i dalsze plany zostały ocenione jako imponujące.

Zarówno Paczków, jak i Biała zaskoczyły nas swoją gościnnością, odkryły przed nami swoje uroki miast dbających o swoje przestrzenie publiczne i zachęciły do kolejnych odwiedzin.

Dziękujemy za gorące przyjęcie i doskonałą organizację wizyty pracownikom Urzędu Miejskiego w Paczkowie oraz Urzędu Miejskiego w Białej!

Do zobaczenia!