Ostatnie lata nie były najlepszym okresem dla polskich drzew. Lex Szyszko, szereg realizacji, które doprowadziły do dyskursu nad betonozą czy postępujące kwestie dotyczące adaptacji do zmian klimatu, których długo nie widzieliśmy na horyzoncie zdarzeń. W kierunku zmian chce wyjść Fundacja Ekorozwoju.
Czy drzewa mają odpowiednią ochronę w Polsce?
O wartości drzew w naszym najbliższym otoczeniu, niezależnie czy jest to miasto, czy wieś mówi się od dawna (o wartości drzew można poczytać w kwietniowym numerze A&B — zielone miasto). Kwestia ich ochrony była jednak tematem wielu dyskusji i pytań. Jak powinniśmy chronić drzewa? Co należy zmienić w legislacji, aby usprawniać te procesy?
Temat ten podjęła Fundacja Ekorozwoju, która zaproponowała „piątkę dla drzew” — zbiór rozwiązań, które są najistotniejsze z perspektywy poprawy statusu drzew i ich ochrony.
Piątka dla drzew — czym jest?
Za najpilniejsze aktywiści i specjaliści uznali uwzględnienie ochrony przed dewastacją koron i korzeni drzew, ponieważ te elementy nie są odpowiednio chronione z perspektywy prawnej. Uwzględnienie zaostrzenia wydawania zezwoleń na wycinkę, jedynie w przypadku uzasadnienia konieczności wycinki. Jednym z postulatów jest również urealnienie wysokości opłat i kar, które według aktywistów i specjalistów są za niskie. Istotnym elementem jest stworzenie nowego systemu kompensacji, który jest niewydolny przy obecnych potrzebach klimatycznych. Ostatnim postulatem jest zwiększenie udziału społecznego w decydowaniu o drzewach.
Rozmowa Wiktora Bochenka z Sabiną Lubaczewską (Fundacja Ekorozwoju) na www.architekturaibiznes.pl
Polecamy!