„Adaptacja do zmian klimatu na terenie Miasta Bielska-Białej” — to nazwa programu, który odmieni oblicze miasta. Pierwsze konsultacje z mieszkańcami Bielska-Białej odbyły się jeszcze w 2018 roku, a konkretny projekt powstawał przez dwa lata. Pierwotnie do rewitalizacji proponowano aż 35 lokalizacji, ostatecznie zdecydowano się jednak na 15 miejsc, które wymagały pilnej interwencji i których modernizacja przyniesie największe korzyści. Składają się na nie tereny już wcześniej zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego, miejsca wskazane przez mieszkańców w trakcie konsultacji społecznych oraz przestrzenie, które wyłoniono w trakcie analiz przeprowadzanych przez miasto.
- Projekt obejmuje modernizację 82 tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni, z planem nasadzenia 670 drzew, 13 200 krzewów i 23 600 bylin oraz traw.
- Nowe przestrzenie w Bielsku-Białej będą zaprojektowane z myślą o zmniejszeniu zużycia surowców, zapobieganiu powstawania odpadów i wykorzystaniu materiałów z recyklingu.
- Bielsko-Biała planuje dodatkowe zielone inwestycje w tym park naturalistyczny w Aleksandrowicach i rewitalizację placu Chrobrego, która ma rozpocząć się w 2025 roku.
Nowe przestrzenie zaprojektowane zostały w myśl kilku podstawowych założeń — zmniejszenia pierwotnego zużycia surowców i materiałów, zapobiegania powstawaniu odpadów, wykorzystania materiałów z odzysku i recyklingu. Te dość oczywiste cele osiągnięte mają zostać poprzez szereg mniej i bardziej oczekiwanych rozwiązań projektowych. Parki, skwery i inne nowe zielone przestrzenie wybrukowane będą kostką porfirową pochodzącą z rozbiórki, a nowe elementy małej architektury mają zostać wykonane z naturalnych, miejscowych materiałów. To, co uda się odratować z rozbetonowywanych placów, będzie następnie wykorzystane w innych miejscach. Z myślą o redukcji kosztów środowiskowych zaplanowano również zieleń — opracowywane obszary zasiane zostaną trawnikami koniczynowymi, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji i są w zasadzie samowystarczalne. Wyższy i rzadziej koszony trawnik, to większa ilość powierzchni biologicznie czynnej oraz liczne kwiaty, będące źródłem pokarmu dla owadów zapylających.
Nowe inwestycje w Bielsku-Białej powstaną w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Więcej informacji na stronie www.architekturaibiznes.pl