Miejscowy plan rewitalizacji

Miejscowy plan rewitalizacji jest ważnym instrumentem rewitalizacji dotyczącym sfery planowania przestrzennego i realizuje przede wszystkim potrzeby procesu rewitalizacji. Ale czym on właściwie jest❓ Jakie posiada cechy❓ Czy będzie on przydatny❓ Od czego zacząć❓

Publikacja przeznaczona jest dla tych, którzy rozważają zastosowanie instrumentu planistycznego miejscowego planu rewitalizacji (mpr), ale pełni są obaw i wątpliwości, czy warto podejmować to wyzwanie. Publikacja ma za zadanie wesprzeć takie rozważania wskazując pożytki i ryzyka, jakie niesie ze sobą ta formuła planu miejscowego, która choć dostępna w polskim porządku prawnym od 2015 r., nie została dotychczas szerzej zastosowana w praktyce planistycznej. W skomplikowanej materii gospodarowania przestrzenią trudno zdecydować się na bycie pionierem, testującym nowe możliwości. Jednak, na podstawie zgromadzonego doświadczenia, można określić przydatność mpr w różnych sytuacjach. Wskazać te z nich, gdzie instrument ten okazuje się wysoce skuteczny, oraz te, w których wysiłek włożony w prace planistyczne okazuje się zbyt duży w relacji do potencjalnych efektów.

Publikacja ma przybliżyć czytelnikom istotę mpr jako instrumentu planistycznego oraz wskazać, w jakich sytuacjach warto rozważyć jego zastosowanie.

Dla tych, którzy zdecydują się na jego zastosowanie, publikacja ma dostarczyć praktycznych informacji, jak to narzędzie skutecznie wykorzystać.

Publikacja  „Miejscowy plan rewitalizacji krok po kroku” została opracowana w ramach projektu „Zainspiruj naszą przestrzeń – programy szkoleniowe i publikacje dla planistów – etap I”, współfinansowanego ze środków PO WER.

Polecamy 😃