Ruszył nabór na projekty finansowane ze środków Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Ważne, aby przygotowane inicjatywy miały charakter kompleksowy – były inwestycjami zarówno infrastrukturalnymi, jak i społecznymi, które zaangażują mieszkańców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz wpisywały się w strategie rozwoju miasta. 139 polskich miast z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą (w tym 8 z obszaru województwa opolskiego) może uzyskać 1,424 mld zł. W grę wchodzą inwestycje o wartości 44 – 80 mln zł, m.in. na:
finansowanie dla mikro, małych i średnich firm;
edukację zawodową;
efektywność energetyczną i energię odnawialną;
transport publiczny;
gospodarkę wodno-ściekową, np. rozwój sieci kanalizacji;
ochronę przyrody, np. tereny zielone w mieście, parki, edukację ekologiczną, zbieranie deszczówki; zarządzanie odpadami;
inwestycje w zdrowie, np. w przychodnie i szpitale;
rozwój społeczeństwa obywatelskiego, czyli np. dla organizacji pozarządowych, które robią mnóstwo dobrego w naszych miastach.
Miasta mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 100 proc. wydatków. Na wysokość wsparcia wpływ będą miały przepisy o pomocy publicznej. Nabór będzie dwuetapowy. Miasta mają czas do 16 grudnia 2024 r. na złożenie wstępnych propozycji projektów, a później, po wyborze finalistów, 5 miesięcy na ostateczne przygotowanie swoich przedsięwzięć. Miastom w przygotowaniu i realizacji projektów pomogą eksperci ze Związek Miast Polskich i Szwajcarii. Ostatecznie na dofinansowanie może liczyć kilkanaście miast.
Szczegóły