Newsletter o rewitalizacji #4/2023

Zapraszamy na kolejny newsletter o rewitalizacji!

Nowa publikacja MRiT – „Miejscowy plan rewitalizacji krok po kroku”

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wydało publikację pt. „Miejscowy plan rewitalizacji krok po kroku” (PDF 53 MB). Publikacja ma przybliżyć istotę miejscowego planu rewitalizacji jako instrumentu planistycznego oraz wskazać, w jakich sytuacjach warto rozważyć jego zastosowanie. Dla tych, którzy zdecydują się na jego zastosowanie, publikacja ma dostarczyć praktycznych informacji, jak to narzędzie skutecznie wykorzystać.

Publikacja dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Więcej informacji w Aktualnościach KCWR: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/aktualnosci/publikacja-pt-miejscowy-plan-rewitalizacji-krok-po-kroku/

 

158. odcinek Urbcastu: Jak wygląda adaptacja miast do zmian klimatu w kontekście ochrony dziedzictwa?

Ochrona dziedzictwa jest istotna, ponieważ pozwala na zachowanie tożsamości kulturowej miast, jednocześnie dostosowując się do nowych warunków i wspierając zrównoważony rozwój urbanistyczny. To dialog o przyszłości miast, ich dziedzictwie i ekologicznej odpowiedzialności – i właśnie o tym można posłuchać w rozmowie z Marią Badeńską-Stapp z Narodowego Instytucie Dziedzictwa.

Odcinek powstał w ramach projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn. „Dom z klimatem”.

Odcinek dostępny na stronie Urbcast: https://urbcast.pl/odcinek158/

 

Publikacja pt. „Mołdawski model rewitalizacji na tle polskich doświadczeń”

Publikacja Instytutu Rozwoju Miast i Regionów pt. „Mołdawski model rewitalizacji na tle polskich doświadczeń” to opis i analiza mołdawskiego systemu rewitalizacji, będącego przykładem udanego transferu wiedzy między krajami – Polską i Mołdawią.

Przekaz wiedzy od polskich samorządowców umożliwił zbudowanie wciągu kilku lat w Mołdawii systemu rewitalizacji traktowanego jako nowoczesne narzędzie rozwoju regionalnego. Wykorzystanie wypracowanego i przetestowanego w Polsce systemu rewitalizacji zdecydowanie skróciło proces tworzenia podwalin nowej polityki publicznej. Mołdawski model prowadzenia rewitalizacji wykazuje duże podobieństwa do polskiego – na grunt mołdawski zostały przeniesione m.in. podstawowa terminologia, w tym definicja rewitalizacji, kompleksowa diagnoza mająca na celu wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji czy struktura programu rewitalizacji. Wsparcie administracji mołdawskiej było możliwe dzięki realizowanemu przez Ministerstwo Funduszy iPolityki Regionalnej od 2016 r. projektowi „Wsparcie administracji mołdawskiej w implementacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego Mołdawii 2016-2020 w obszarze polityki miejskiej i rozwoju obszarów miejskich”.

Publikacja jest dostępna na Krajowym Centrum Wiedzy w zakładce „O rewitalizacji” w części „Publikacje z opisem dobrych praktyk”.

 

Niezmiennie polecamy Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji

www.rewitalizacja.gov.pl

 

Newsletter o rewitalizacji prowadzony jest przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach inicjatywy „Regiony Rewitalizacji” w celu wsparcia Zespołów ds. Rewitalizacji w urzędach marszałkowskich. Więcej o działaniach Ministerstwa w zakresie rewitalizacji i o rewitalizacji dostępnych jest na stronie Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji: www.rewitalizacja.gov.pl